Ad

pátek 13. listopadu 2015

Diesel Gate? Kauza jako doping v atletice? Problém je jinde ...

ÚVAHA:
V posledních dnech se toho okolo kauzy Diesel Gate namluvilo a napsalo hodně. Ať už to někdo zveličuje nebo bagatelizuje - je to podle mne prostě podvod. Jenže ...Ano, pokud se budu rozhodovat jaké auto si koupím, určitě nebudu hledět na emise. Spíš na provozní náklady, spolehlivost, výkon a spotřebu. Ale ikdyž je takových lidí jako já spousta, automobilky rády zdůrazňují ekologičnost svého vozu a chlubí se čísly. Náš vůz šetří životní prostředí. Udržujeme planetu čistou a bráníme globálnímu oteplování .... kecy. Jestli auto produkuje 100 nebo 120 g/km CO2 naše planeta nepozná. Stačí aby se vzduchem proletělo 1 letadlo ...


Ale nechci to zlehčovat. Je to prostě podvod na zákazníkovi. Je to stejné jako když atleti dopují. Obcházejí systém. U koncernu VW (a také dalších značek - ono německá vláda si to líbit nenechá a otestuje pořádně korejce a ostatní) vymysleli jednoduchý systém. Hodně stručně vysvětleno: Auto podle čidel pozná, že nejede ale probíhá test emisí. Upraví se mapa řídící jednotky a motor má najednou nižší emise (ale také nižší výkon).

Stejně jako v případě pozitivního nálezu dopingu se vracejí medaile a berou tituly, tak by se i v tomto případě měly vracet lidem peníze. Samozřejmě ne za celé auto, protože tato "koncernová vychytávka" nemá na běžnou funkci auta žádný vliv, ale nějaká poměrná část u starších aut by byla slušností. U nových a zánovních si dokonce dokážu právně představit možnost odstoupit od kupní smlouvy, protože vůz nesplňuje to, co výrobce slíbil.


Ono také vedení koncernu VWsi sype popel na hlavu, ty v čele jednotlivých sekcí padají jak koše v basketbalovém utkání, a slibuje finanční odškodnění. OdŠkodit by mohla (a vlastně měla) i česká (německá) Škoda Auto. Jenže... nezapomínejme, v jaké zemi to žijeme.

11. listopadu zveřejnil iDnes zprávu o tom, že:

Německá automobilka Volkswagen podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka zřejmě nebude dávat v Česku odškodnění majitelům aut se softwarem umožňujícím manipulaci s emisemi. Mládek se ve středu v tomto smyslu vyjádřil po návštěvě závodu Škoda Auto v Mladé Boleslavi, kde se sešel i s vedením podniku.

Co k tomu dodat? V USA dostanou lidé v přepočtu cca 25 tisíc korun. U nás? Za smradlavé autíčko tak maximálně voňavý stromeček ...

Jak se dále v článku píše, ke svolávací akci dojde zřejmě na jaře příštího roku - v servisu zřejmě jen upraví data v řídící jednotce.

Co je podle mne ale daleko horší - lži o spotřebě!Vždyť právě spotřeba je často ta rozhodující u mnoha lidí. Projděte si třeba dřívější příspěvky na diskusních fórech majitelů vozů Škoda. Pomoc, auto mi žere 4,9 místo 4,5 l na 100km. Není to rozbité?

A protože automobilky vědí, že spotřeba je často tím klíčovým faktorem, neváhají uvádět sci-fi čísla.
Tohle by měly různé instituce pro ochranu spotřebitele řešit - protože ta čísla se často liší o více než 40 procent.

Metodika měření je prostě špatná a divím se, že se už dávno místo "Diesel Gate" neřešila "Consumption Gate".

Ale různá lobby ekologických aktivistů a snahy o "zelenější" planetu jsou asi silnější.

Diesel Gate ale přesto přinesla i jednu pozitivní věc. Více se začalo mluvit o budoucnosti. Spalovací motory jsou v současné době na samé hranici možností. Zvyšovat výkon a snižovat zároveň objem motorů prostě nepůjde do nekonečna. Budoucnost je podle mne ve třech větvích.

Hybrid - elektromotor - palivové články. 

Hybridní ústrojí už je často používáno teď. A to nejen ve Formuli1. Toyota je ve vývoji hybridů daleko a náklady na vývoj už má dávno zaplacené. Taková jízda s Aurisem nebo Priusem je vcelku normální a sám mám zkušenost například z plynulého provozu v Itálii, kde na "okreskách" lze dosáhnout spotřeby pod 3 l benzínu na 100km. Navíc nemusíte řešit turbo, vstřiky a daleko méně se opotřebovávají i brzdy (díky rekuperaci energie - při zpomalování se využívá energie - ta pak dobíjí akumulátor).

Elektromotor - tento pohon zatím nejvíce "propaguje" Tesla. Model S je skvělý. Dnes už dosahuje dojezdu okolo 400 km a v plánu je i menší (lidovější) verze amerického elektrického zázraku. Všechny velké automobilky už také mají v nabídce vůz s elektromotorem a dále vyvíjejí tuto pohonnou jednotku.

Palivové články - měly by jednu obrovskou výhodu - pro "tankování" by se mohly využívat současné čerpací stanice. Jen by místo nafty a benzínu /zpočátku klidně vedle nich/ byl v nádržích třeba vodík. Hodně dopředu žene vývoj vodíkových aut Honda. V Kalifornii už jezdí řada aut a funguje několik čerpacích stanic. Pozadu nechce zůstat ani Toyota. O jejím voze Mirai jsme natáčeli s Autoperiskop.cz na Autosalonu v Ženevě.


Ať už to dopadne jakkoliv, jedno je jisté - pomalu končí éra klasických spalovacích motorů. Stejně jako se blíží doba samořiditelných aut. A stojaté vody automobilového průmyslu pořádně rozčeří Google a Apple - tyto techologické firmy už dlouhou dobu vyvíjejí svá auta. A že na to peněz a mozků mají dostatek.

Ale to jsem na závěr dost utekl od Diesel Gate. Aféry, na kterou se za chvíli zapomene. Stejně jako na předvolební sliby politiků ...

Žádné komentáře:

Okomentovat