Ad

pátek 20. listopadu 2015

Fiat 124 Spider - tohle chceme!

Vypadá to, že Fiat nezapomněl dělat dobrá a hezká auta. Krize je, zdá se, pryč. Fiatu hodně pomohl úspěch modelu 500 a pak celkové spojení s koncernem Chrysler.
Italové vždy uměli udělat zábavná a hezká auta. Nový Fiat 124 Spider je toho (snad) důkazem.

Tento vůz vychází ze spolupráce s Mazdou. Japonci novou MX-5 představili už před časem a teď se konečně pochlubili také italové z Turína. Osobně se mi 124 Spider líbí mnohem více. Je taková dospělejší a hravější. 

Zatímco pod kapotou Mazdy MX-5 nalezneme atmosférickou 1,5, Fiat nabídne zpočátku přeplňovanou benzínovou 1,4 MultiAir o výkonu 140k a s 240Nm. Výkon je tedy o něco nižší než u Mazdy, ale kroutící moment (díky turbu) zase vyšší. A krouťák je výhodnější v pružném zrychlení - tzn. pokud chcete zrychlit například z 90 na 130 km/h. 

S autem by měla být zábava. To co postrádala v minulosti například Barchetta (nebo "koncernové" GTV) tady je - pohon zadních kol. Fiat zatím udává, že použije šestistupňovou manuální převodovku. Ta se k autu bude skvěle hodit, ale upřímně, dovedl bych si představit také automat s řazením pod volantem. 

Později by mohla přijít také ostřejší verze Abarth. Zda si ponechá objem 1,4 a použije silnější verzi (třeba 170k z Giulietty) nebo 1750 Tbi (s výkonem přes 200k) se nechme překvapit. 


Zajímavostí je, že střecha se bude ovládat manuálně. Díky silným pružinám má být úsilí věnované otevření/zavření střechy minimální. Plátno je klasika. A ušetří hmotnost oproti střeše kovové s motory pro manipulaci. Zpočátku bude v prodeji ve dvou verzích 124 Spider a Lusso (luxusní). Každý model bude k dispozici v 8 barvách: Rosso Passione (červená), Bianco Gelato (bílá), Nero Vesuvio (černá kovová), Grigio Argento (šedá kovová), Grigio Moda (tmavě šedá) Bronzo Magnetico (Bronzová), Azzurro Italia (modrá - azurová) a Bianco Ghiaccio (ledové bílá).Interiér je také nádherný. Těšíme se, až se s autem budeme moci projet. Bude to návrat ke kořenům? Doufáme, že ano. 


A na závěr přidáváme obrázky původního Spideru ... Žádné komentáře:

Okomentovat