Ad

pátek 13. listopadu 2015

Jaké dárky na Vánoce? Tipy na aplikace pro fotografování s iPhonem

Už 3 roky starý iPhone 5 fotil velmi dobře a s každou další generací se obrazový výstup z fotoaparátu lepšil. Ne jinak tomu je i nyní u iPhone 6S (plus). Komu ale nestačí jen základní aplikace "fotoaparát" má dost možností si stáhnout z App Store mnoho dalších. Jak se ale v tom množství vyznat a vybrat tu správnou? Zkusíme vám poradit.


TIP 1.
Kdo má zrcadlovku (nebo prostě jen lepší kompakt) je zvyklý si sám nastavovat clonu, čas a iso. Jenže to základní aplikace "fotoaparát" neumožňuje. Ta jede jen na "automat". Například při zhoršeném světle jsou pak fotky mnohdy zbytečně rozmazané, protože telefon zvolí kratší čas "závěrky" který už v ruce neudržíte. Přitom by stačilo třeba jen zvýšit citlivost ISO a tím pak zkrátit expozici. Přesně takovou aplikací, která toto dokáže, je Camera+

Tato aplikace, v ceně 1 oběda (aktuálně 2,99 EUR), dokáže proměnit iPhone v takovou malou zrcadlovku. Tedy hodně nadneseně. Ale umožní vám najednou ovládat čas, ISO, nebo měnit kompenzaci expozice a to vše velmi jednoduše. 


Camera+ navíc umožnuje pokročilé úpravy fotografií. Sám ji často používám a jsem s ní dlouhodobě spokojen. Rozhodně ji doporučuji všem, kteří rádi fotí a chtějí aplikaci, ve které mohou nejen fotit, ale i pořízené fotografie upravovat a dál je sdílet na sociální sítě. Pořízené fotografie pak můžete mít jen v této aplikaci /a synchornizovat si je přes icloud i s aplikací pro iPad) nebo je pak exportovat do klasických fotek v iPhonu - což má také své výhody. Exportujete jen ty snímky, které chcete - ostatní zůstávají "uvnitř" aplikace. 


TIP 2.
Ať už fotíte mobilem nebo plnoformátovou zrcadlovkou, určitě často fotky upravujete. A teď nemyslím jen takové rychlé úpravy pomocí Instagramu nebo Snapseedu (díky kterému přímo v iPhone nebo iPadu dokážete fotografie hodně dobře vylepšit). Jde o úpravy fotek na počítači. Protože je tento článek věnován aplikacím pro zařízení Apple, budu i zde popisovat: Aplikace pro úpravu fotek na Mac OSX. 

Velmi dobrý nástroj je Pixelmator. Ten existuje jak ve verzi pro iOS /iPhone, iPad/ tak také pro OSX. Z toho plyne krásná provázanost aplikací. Můžete začít upravovat fotografii na iPhone a dokončit ji doma na velkém monitoru u Macu. 


Pixelmator toho umí opravdu hodně. Je to vlastně takový jednodušší Photoshop. 

Osobně základní úpravy fotografií dělám v aplikaci "Photos" která je standartně nainstalovaná v nejnovějším systému OSX. Už ta toho umí opravdu dost. 

Pokud si chci s fotkou "vyhrát" více - upravuji ji v Ligthroomu (ke kterému jsem přešel po ukončení vývoje Aperture). Pokud chci použít pokročilejší úpravy, sáhnu často právě po Pixelmatoru (29,99 EUR pro Mac). 


Jak aplikace funguje? Profesionálni fotograf a školitel popsal základní funkce v tomto webináři: 

Doporučuji také další Honzovy webináře, které naleznete na tomto odkazu. Pokud to myslíte s úpravou fotografií vážně a nestačí vám jen tutoriály na YouTube, určitě doporučuji účastnit se i Workshopů pořádaných Honzou Březinou

Takový byl výčet tipů nejen na Vánoce. Doporučuji jen to, co znám a používám. A to nejen já, ale řada profesionálních fotografů. Malá rekapitulace: 
Už základní funkce fotoaparátu v iOS a fotografiích v Mac OSX nabízí dost možností pro úpravu vašich snímků.

Pokud ale chcete mít více funkcí a možností úpravy zvolte pro iPhone nebo iPad aplikace: 
Pro Max OSX
Přeji dobré světlo, klid v duši a světový mír :-)Žádné komentáře:

Okomentovat